На плагиатите с любов…
На 11 август, 2008 г. публикувах в блога си поста „Няма такава тоалетна хартия!“, които взе, че стана много популярен поради някакви неясни за мен причини
В един хубав миг обаче, потребител с ник „Мечтателят“, ме уведоми, че на сайта e-reporter.net „леко“ са ме цитирали ![]()
Чекнах статията e-reporter.net/node/960 и се оказа, че е дословно копи->пейстната, но този който го е направил не е положил минималното усилие да пусне един линк към оригинала от който e преписвал. Аз съответно, като един почитател на Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Bulgaria License-а нямам нищо против някой да копира, разпространява и излъчва произведенията на моят луд гении, стига да пусне едно линкче обратно към мен (все пак трябва някак си да подхранвам манията си за величие). ![]()

Естествено не сметнах за нужно да се обръщам към човека публикувал статията, ами директно писах на собствениците на сайта (все пак си имат специален фиитбек бутон), и любезно ги помолих:
а) да сложат едно линкче към оригинала;
или
б) да премахнат статията.
Познайте какво се случи?
Факт е, че още на заглавната страничка на сайта седи следният текст:
В e-reporter.net МОЖЕТЕ НЕ САМО ДА ЧЕТЕТЕ, НО И ДА ПИШЕТЕ! Пишете за всичко, което ви вълнува, публикувайте вашите снимки – цензура почти няма. Това е добрата новина, а сега започва и по – трудното…. За да пишете трябва първо да се регистрирате и да имате предвид, че на сайта има минимална модерация.
И според мен е редно, в този случай да има намеса на модераторите… Мина един ден, отговор не последва… Опитах втори път, отново без резултат. От там заключих, че сайта e-reporter.net е изграден от хора който спокойно можем да наречем тъпи плагиати, и който по никакъв начин не зачитат труда на другите хора (щот не им дреме)… И понеже въпросната нагла статия дори си тегли снимките от моя блог, реших да направя някой подобрения в блога си,
и подмених няколко снимчици с тази по-горе… Естесвено E-reporter-a продължи нагло да си взима картинките, и резултата беше повече от забавен ![]()
Ако искате можете да си свалите видеото с една идея по-нормално качество от тук (клик).
За съжаление wordpress-а нещо си е кеширало картинките по-много забавен начин, и въпреки че съм подменил част от тях продължава да си показва старите, но се надявам рано или късно да сметне нещата както трябва и хубавият ми имидж със симпатичният плешивец от една толкова любима игра, да се покаже навсякъде из e-reporter (за сега е само на последната снимка)…
Е разбира се, по-времето когато четете това е доста вероятно някой да се е намесил и модерирал статията, ама щом ще я модерират могат да сложат и едно линкче нали?
И тук разбира се не става въпрос за това кой е копирал статията или не… Става въпрос за етика и отношение
ЕDIT:
WordPress бавно (но славно) индексира промените из блога, и днес статията в e-reporter вече изглежда така:

Честито
—
Ако смятате, че този матрЯл е достатъчно свеж, гласувайте за него тук (клик)! 10х







Наистина много яко се е получило!А и поне след като си им писал,е трябвало да има незабавна намеса от тяхна страна.Не им се връзвай на тия чукундури!:)
[...] плагиатите с любов… http://strangera.com/2008/08/16/copyright-violation/ в Любими преди 1 минута edno23.com Начало контакти [...]
blacksnoopy: На плагиатите с любов… - edno23.com said this on август 17, 2008 at 12:34 am |
А пък ти си гепил образа на Hitman.
Иначе вЕрно готино се е получило, като изключим трафика, който им докарваш.
Ма съм написал, че съм го гепнал от там
А за трафика – има нещо такова… ма какво да се прави