Преди малко ми пратиха едно текстче по Skype-то, което ми се стори доста интересно и забавно. До колко е вярно и достовернно, преценете сами:
(авторът ми е не известен, смисъл че не го пише) 🙂
Защо разстоянието е 4 фута и 8,5 дюйма
На космическия кораб „Кенеди” са разположени два двигателя с ширина 5фута. Разбира се, конструкторите на кораба са искали да направят тези двигатели по- широки, но не са успели.
Защо?
Работата е там, че тези двигатели са се доставяли по жп линия която преминава през тесни тунели. Разстоянието между релсите е 4 фута и 8,5дюйма, затова конструкторите на двигателите са могли да ги направят широки само 5 фута.
Възниква резонния въпрос, защо разстоянието между релсите е 4 фута и 8,5дюйма? Откъде се взе тази цифра?
Оказва се, че жп линиите в Щатите е направена по прототип на английските железници. А в Англия са правили жп вагоните по същия принцип и размер като трамвайните. Съответно първите трамваи в Англия са се произвеждали по образ и подобие на каретите. А дължината на оста на каретата е …4 фута и 8,5дюйма.
Но защо?
Защото каретите са се произвеждали така, че осите им да попаднат в коловозите на английските пътища, за да се износват по- малко колелата. А разстоянието между коловозите е било, представете си, 4 фута и 8,5дюйма.
Ама защо?
Ами просто римляните са започнали строежа на пътища в Англия, оразмерявайки ги така, че да са подходящи за техните бойни колесници. А дължината на оста на стандартна римска бойна колесница е …правилно се досетихте- 4 фута и 8,5дюйма.
Накрая се добрахме до това откъде идва този размер във времето.
Но все пак, защо римляните са измислили да правят своите колесници с оси точно в тази дължина?
Ами защото в такава колесница обикновено са впрягали два коня. А 4 фута и 8,5дюйма – това е бил точния размер на два конски задника! Да се правят колесниците с по- дълги оси е било неудобно, понеже се е нарушавало равновесието на колесницата.
Следователно, ето това е отговора на първоначално зададения въпрос. Даже сега, когато човек лети в космоса, неговите най-висши технически достижения пряко зависят от размера на конския задник, измерен преди две хиляди години!
Poseidon
11 март, 2008 at 13:45
Хахахаха 😀
ХаресвамХаресвам
eldred
11 март, 2008 at 19:01
Старо но класика 🙂
PS: Снимката на коня кърти 😀
ХаресвамХаресвам
BORIME4KA
12 март, 2008 at 14:28
Не преписвайте дословно 🙂
„Дюйм“ е на руски. На български е „инч“.
ХаресвамХаресвам
stranger
13 март, 2008 at 14:20
🙂 Не точно…
И двете думи не са със славянски произход, така че…
Названието дюйм идва от нидерландски и означава палец. В различните страни е равно на 1/12 или 1/10 (десетичен дюйм) от фута. А един фут е около 30 см. В в Русия го е въвел в употреба Петър I.
Но иначе да, сигурно е по-точно да се каже инч на БГ, въпреки че с мерните единици винаги е малко мазало 🙂
Обычно считается, что дюйм изначально был определён как длина верхней фаланги большого пальца. Согласно другим легендам дюйм был определён как 1/36 часть ярда, который, в свою очередь, был установлен как расстояние между кончиком носа и большим пальцем вытянутой вперёд руки у короля Англии Генриха I (есть версия и о том, что длиной в ярд был его меч). Ещё одно предание связывает определение дюйма с длиной трёх ячменных зёрен.
Да речем 😀
Но, аз само -> copy->paste 😉 Ако бях го писал аз, щеше да има много правописни грешки 😀
ХаресвамХаресвам