Миналия месец попаднах на един текст който ме възмути по ужасно много начини. Ставаше въпрос за това как участниците в третото издание на програмата „Космически предизвикателства” не успели да пуснат балони в стратосферата ама не за друго… ами заради „най-обикновени“ бюрократични пречки. Ако Ви се чете, текста е тук. Само за справка (и сравнение), в началото на годината EA пускаха метеорологични балони с копия от Mass Effect 3 с рекламна цел в няколко града в различни точки на света…
Но да оставим тъжната БГ бюрократщина настрана, и да отправим поглед към… космоса. Преди малко, благодарение на FB страницата на Ratio научих, че миналата неделя екипът на PhoenixSat (един от отборите в българската програма Космически предизвикателства) успешно е успял да изпрати в стратосферата LEGOнавт и камера на борда. 🙂
Видеото е… супер яко, а цялото нещо е един чудесен пример, как въпреки проблемите в родината ни, ако човек има желание може да постигне много неща. Та така, браво на екипа, а на вас – приятно гледане:
Повече за програмата, тук.
jJony
7 септември, 2012 at 17:29
лол, каква камера трябва, за да не се изпари от триенето с атмосферата? ;р
ХаресвамХаресвам
Strangera
7 септември, 2012 at 17:46
jk надявам се? 🙂 Иначе GoPro HERO са ползвали.
ХаресвамХаресвам
nikolaiminev
8 септември, 2012 at 1:25
Какво трябва да си правил в часовете по физика в седми клас, за да зададеш такъв въпрос? 😛
ХаресвамХаресвам
RatioBG (@RatioBG)
7 септември, 2012 at 18:14
За да има триене, обекта трябва да се движи с поне едно 50000 км/ч (съответно с доста кинетична енергия). Когато обекта влиза с такава скорост в атмосферата, въздушното съпротивление и загубената скорост се превръща в топлина.
Когато камерата с човечето ЛЕГО се връща обратно към земята, тази скорост е в десетки пъти по-ниска и няма триене, което да разруши камерата.
ХаресвамХаресвам